Jak wybrać rachunek maklerski?

Zakładając rachunek maklerski trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, ponieważ w procesie inwestowania każdy szczegół jest istotny. Teoretycznie papiery wartościowe zgromadzone na rachunku zawsze można przenieść, ale lepiej od razu wybrać odpowiedni dom maklerski.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju opłaty i prowizje transakcyjne. Większość kont maklerskich jest obecnie bezpłatne, ale zdarzają się wyjątki. Kilkadziesiąt złotych w skali roku to nie jest kwota wielka jeśli aktywnie handlujemy na rynku akcyjnym, ale jeśli kupujemy niskooprocentowane obligacje, to każdy ułamek procenta się liczy.

Najważniejszą kwestią są oczywiście prowizje transakcyjne. Tutaj mogą pojawić się największe oszczędności, lub dodatkowe koszty. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku aktywnych inwestorów akcyjnych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na prowizje od kontraktów terminowych, czy prowizje które są pobierane od handlu jednosesyjnego. Czasem dodatkowe koszty mogą być ukryte na przykład w przelewach.

Pieniądze są najważniejsze, ale to nie jedyny istotny czynnik. Warto wybrać dom maklerski, który oferuje stabilną i rozwiniętą platformę transakcyjną. Liczy się także jakość oferty. Wielu inwestorów z upływem czasu poszerza swoje horyzonty i szuka dostępu do rynku walutowego czy rynków zagranicznych. Warto o tym pomyśleć już na początku.

Na koniec warto zwrócić uwagę na zaplecze analityczne danego domu maklerskiego. Dostęp do informacji rynkowych czy rekomendacji może okazać się przydatny, zwłaszcza na początku kariery inwestora.

W dobie Internetu łatwo znaleźć wszystkie niezbędne informacje i porównania rachunków w wygodnych zestawieniach. O ile ktoś nie jest mocno związany ze swoim bankiem, warto skorzystać z tego rodzaju pomocy i wybrać  najlepszy rachunek maklerski.

Leave a Reply

Your email address will not be published.