Goldman Sachs stawia na Europę

Zdaniem słynnego banku inwestycyjnego akcje notowane na europejskich parkietach mają dużo wyższy potencjał niż spółki notowane na Wall Street. Potencjał ma być dokładnie dwukrotnie wyższy – Euro Stoxx 600 ma w tym roku urosnąć o 8%, natomiast S&P500 o 4%.

Dlaczego Europa powinna wyróżniać się na tle globalnych rynków? Po pierwsze słabe euro sprzyja eksportowi, a co za tym idzie wpływa korzystnie na eksporterów notowanych na europejskich parkietach. Po drugie akcjom sprzyja ożywienia na świecie i na Starym Kontynencie. Po trzecie wynikom sprzyja odbicie cen ropy naftowej. Największym ryzykiem w Europie pozostaje polityka, a konkretnie wybory w Holandii, Francji czy Niemczech. Dlatego Goldman podkreśla, że europejskie akcje największe wzrosty odnotują, kiedy ryzyko polityczne będzie już za nami.

Zdaniem banku również akcje w Stanach Zjednoczonych mają potencjał do dalszych wzrostów, ale już nieco mniejszy. Optymistyczne prognozy dla USA są oczywiście związane z potencjalnymi działaniami nowego Prezydenta. Rynek liczy na obniżenie podatków i stymulację fiskalną, ale Goldman Sachs pisze, że te działania mogą zostać rozłożone w czasie, więc nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów. Dodatkowo problemem są wysokie wyceny akcji notowanych na Wall Street.

Wykres 1. Euro Stoxx 600 vs. S&P500
stoxx sp
Źródło: Bloomberg

Podsumowując, akcje europejskie mają zacząć nadrabiać zaległości względem amerykańskich, ale oba rynki powinny odnotować w tym roku wzrosty. Wśród polecanych sektorów Goldman wymienia banki, które mają korzystać na wyższych stopach procentowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.